Neden Arsa?

Arsa yatırımı henüz gelişimini tamamlamamış gayrimenkule yapılmalıdır. Gelişimini tamamlamış ve maksimum getiriye ulaşmış bir arsa satın alınırsa, ancak üzerine ekstra bir bina yatırımı yapıldığında kâr getirebilir.

Tarla, arsa, bağ, bahçe vb. nitelikli bir gayrimenkul satın almak toplumda “uzun vadeli yatırım” olarak kabul edilir. Genel görüş “bu yatırımların getirisinin çok olduğu ancak torunların faydalanabileceği” şeklindedir. Arsa yatırımlarında getirinin yüksek oranlı olması; o arsanın çevre gelişimi ile doğrudan ilişkilidir. Dolayısı ile burada elde edilebilecek fayda için rastgele bir zaman akışından öte bölgesel gelişim süreci önemlidir. “Bir arsa alayım, kenarda dursun. İleride toruna tosuna yarar” görüşü yaygın olsa da bilinçli bir yatırım daha kısa zamanda daha fazla kazanç getirecektir. Bunun için bilmemiz gereken bir kaç husus bulunmaktadır.

Sanılanın aksine toprak yatırımı, üzerinde dikkatle çalışılması gereken bir yatırım aracıdır. Unutmayın çok fazla kazanç getiren her yatırım ürünü bir o kadar da risk barındırır.

Mal alınırken kazanılır deyimi en çok toprak alımları için geçerlidir. Doğru fiyattan alınmış bir toprak asla kaybettirmez. Unutmayın yatırım kazancınızı alış fiyatınız belirler.

Gelişim aksi yönündeki toprak yatırımı her zaman diğer bölgelerdeki yatırımlardan daha fazla kazandırır. Bunun için iyi bir araştırmanın yanı sıra, gelişimin iyi okuyabilmek de oldukça önemlidir.

Doğru bir ürün alımı yapabilmek için imar planlarını çok ciddi bir şekilde incelemek gerekir. Bu konuda bilginiz yoksa mutlaka bir uzman yardımı alın.

Bir duyum almış olabilirsiniz; aynı bölgede çok kazanmış bir arkadaşınız olabilir. Asla ateşli alıcı olmayın. Unutmayın toprak asla bitmez ve de her zaman kazandırır. Ateşli alıcılar hata yaparlar. En kötüsü de pahalı alım yaparlar.

Toprak yatırımcısı iseniz mutlaka tavsiyem kısa, orta ve uzun vadeli planlarda alımlar yaparak riski dağıtın; kâr marjınızı artırın. Kısa vadede ucuz alın hızlı satın. Orta vadede proje bölgesinden alın, değerlendirin ve satın. Uzun vadede büyük kazançlar hedefleyin.